PŘÍBĚHY MATERIÁLŮ: Bambus a jeho unikátní využití od kuchyně po nábytek či výrobu kola

Pojďme si na úvod říct par faktických informací o bambusu. Jako takový je rostlina, která dorůstá do výšky až 40 metrů a poznáme ho podle jeho dřevnatých stébel. Je tomu více než 6 000 let, kdy byl bambus objeven v Číně a jeho využití je velmi rozmanité. Dá se tedy využít jako stavební materiál neboť je pevnější než cihly a dřevo, je vhodný pro výrobu hudebních nástrojů, nábytku nebo oblečení. Velkou zajímavostí je, že figuruje také jako potravina. Obsahuje hlavně bílkoviny a sacharidy a proto tak chutná čínským medvídkům, tedy pandám. Je také zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejrychleji rostoucí rostlina na světě.

thomas-kinto-EXVoMovuIho-unsplash

Jak už bylo řečeno, bambus má mnoho využití v různých odvětvích. Určitě se zde najde někdo, kdo má ho doma v obýváku nebo na zahrádce. Bambus skvěle slouží jako okrasný doplněk. Má své využití i v kuchyni, z mladých bambusových výhonků vznikají velmi dobré pokrmy. Velkým překvapením je, že z něho vznikají například auta či jízdní kola. Bambus je také velmi příjemný na dotek, což je velké plus.

Největší zastoupení má bambus ve výrobě nábytku. Dá se z něj udělat jakýkoli typ nábytku či doplňku. Je to velmi praktické a elegantní. Od židlí až po nádobí, od maličkostí až po velké bytové doplňky. Bambus začíná být čím dál více oblíbenější v našich domácnostech. Hodí se téměř ke všemu a skvěle vypadá. Nábytek z bambusu je známý pro svou odolnost, lehkost a levnější pořizovací cenu.

bamboo-straws-pack-of-12-by-bali-boo-2-13   bamboo-straws-pack-of-12-by-bali-boo-2-3

Co se týče ekologie, je bambus velmi šetrným materiálem. Nepotřebuje ke svému růstu skoro žádnou vodu ani hnojivo. Jedná se o rostlinu, která obnovuje půdu, ve které roste. Největší eko výhodou je, že snižuje uhlíkovou stopu a při svém růstu vrací zpět do přírody o téměř 40 % kyslíku více než stromy. Musíme být ale velmi opatrní, pokud se pěstování zvrhne, může bambus dokonce zničit ekosystém, velmi rychle se rozšířit a vytlačit původní rostliny a dřeviny. Bambus je schopný zcela nahradit plasty, neboť je 100% rozložitelný. Nemusím tedy ani vysvětlovat jak moc je to výborná alternativa a bezpečný způsob jak šetřit naší planetu.

Pokud jsme Vás už přesvědčili, je právě teď na místě zmínit se o bambusovém výrobku na našem e-shopu. Velký rozmach za poslední dobu udělala ekologická brčka a my prodáváme bambusovou variantu. Brčka Bali Boo si můžete zakoupit v sadě po 12ks v plátěném pytlíku včetně dvou kartáčků na čištění. Využití je pro velké i malé, opakovaně. Hodí se na smoothie, do džusu, na vodu, na kokos, ale třeba i na milkshake. Jsou lehoučká a díky obalu je můžete sebou nosit prakticky kamkoliv. Kartáčky prodlouží jejich životnost, je třeba o svá brčka pečovat s láskou, sami poznáte, že to má smysl.

bamboo-straws-pack-of-12-by-bali-boo1bali-boo-16

Autor: Petra Sojková // Foto: Bali Boo