Smoothie bowls - odkud jsou, co obsahují a jak je vykouzlit doma

Smoothie bowls pochází původně z Austrálie. Jedná se o moderní koncept, který nahrazuje klasickou zmrzlinu za zdravější verzi bez chemických přísad, s přirozenou barevností a sladkostí získanou z hlavní složky – zralého ovoce. Navrch se začalo přidávat ovoce čerstvé, semínka a oříšky. To vše pokrm nutričně posouvá na úroveň hlavního jídla.

Surfařská komunita při hledání vln zabloudila až na krásný indonéský ostrov Bali, kterému se také přezdívá ostrov bohů. A právě tady se tohle jídlo stalo symbolem slasti, a dnes i hitem instagramů. Každý z vás pravděpodobně alespoň jednou viděl onu slavnou fotku barevného krému v kokosové misce s fresh mangem a v něm zabořenou „cool“ lžičku, co vypadá jako palma. My máme rádi i dřevěnou klasiku, kterou najdete na našem shopu, v sekci "dřevěné nádobí".

Když je 35°C ve stínu, neexistuje prostě lepší jídlo. Nice cream vás osvěží, dbá na výživové hodnoty a najíte se i očima, protože vypadá nádherně. Existuje mnoho variant a receptů a postupně vzniklo i více názvů. Nice cream (= hezký krém), smoothie bowl a Bali bowl znamená to samé. A ne, není to džus.

 

Umixujte si svoji misku z ostrova bohů

Kouzlo je mimo jiné v jednoduché přípravě. Základní ingredience jsou mražené ovoce, mléko, slazení, případně superpotravina. Navrch se standartně dává čerstvé ovoce dle chuti, semínka, granola. Lze použít jedlé květy, což máme rádi my v Soul Bowl, ale využijte vlastní fantazii.

Základ směsi tvoří z 90 % mražený banán, který zajišťuje správnou konzistenci. Používejte starší banány, které už nejsou k přímé konzumaci. Nebojte se hnědé barvy, je to přirozený proces oxidace, který nijak neškodí. Naopak, starší banány mají potřebnou sladší chuť a vy můžete vynechat sladidlo.

K banánům hoďte do mixéru mražené ovoce dle chuti, mléko (my používáme kokosové nebo mandlové), doslaďte medem, agáve, kokosovým cukrem – čímkoliv, co chutná právě vám. Umixujte hladkou směs, která bude tuhá a krémová. Pozor, tohle je opravdu zásadní krok – ve směsi musí stát lžíce! Nevyrábíte polévku, ale hutnou pastu z ovoce.

 

 Příběh smoothie bowls

 

Přidejte superschopnost

Ano, i nice cream může mít superschopnost. Sáhněte po některém ze  superfood prášků, které jsou mimochodem k dostání i na našem e-shopu. Prášky přímo z Bali najdete na tomto odkazu, a již brzy přidáme další barvy a prémiové produkty.

Já tyto prášky ráda používám ze dvou důvodů. Za prvé přidají pokrmu funkci navíc (například prášek ze zelené kávy dodá energii a je plný antioxidantů). A za druhé doladí barvu. Acai je temně fialová, maca béžová, dragon fruit má barvu divoké fuchsie, spirulina může být modrá či tmavě zelená, matcha jemně zelenkavá a tak dál.. Variant je tolik, že vás neomrzí.

 

Vyšperkujte

Směs zarovnejte do misky a vrhněte se na „zdobení“, nebo-li v angličtině topping. Naaranžujte ovoce, posypte granolou, můžete použít ananasový list, sušené ovoce, chia semínka, sezam, pražené kokosové lupínky. Pokud máte rádi sladší verzi, polijte javorovým sirupem a vytuňte tak sladkost k vlastní blaženosti.

 

MIXÉR

G21 PERFECT SMOOTHIE VITALITY 

SUPERPOTRAVINY

534 (1)

 

MOSAZNÉ NÁDOBÍ

95-2

 

DŘĚVĚNÉ NADOBÍ

339-1

 

Vaše Kika

ceo & soul